Українська|English

Посилення заходів із запобігання та протидії гендерно зумовленому та домашньому насильству

Керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак разом з дружиною Глави держави Оленою Зеленською, Прем’єр-міністром Денисом Шмигалем, віце-прем'єр-міністром з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Вадимом Пристайком, а також міністром соціальної політики Мариною Лазебною та уповноваженим Верховної Ради з прав людини Людмилою Денісовою зустрілися з представниками правозахисних організацій. Робоча зустріч, проведена за дорученням Президента України, стосувалася посилення заходів із запобігання та протидії домашньому насильству. Під час обговорення координатори громадських організацій зауважили, що ситуація з пандемією COVID-19 та оголошеним у країні карантином загострила проблеми та виявила прогалини в системі протидії домашньому насильству. Лише за перший квартал 2020 року надійшло близько 47 тис. звернень від громадян щодо випадків домашнього насильства, що майже на 50% більше, ніж за аналогічний період минулого року.

Правозахисники наголосили, що в Україні вже ухвалено Закон «Про запобігання та протидію домашньому насильству», який відповідає міжнародним стандартам, але наразі є необхідність посилити його іншими нормативно-правовими документами та забезпечити їхнє виконання. Зростання кількості випадків домашнього насильства стало передумовою для підготовки проекту Указу Президента України «Про невідкладні заходи із захисту прав та інтересів осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі». Серед головних напрямів, на яких зосереджено увагу в проекті указу, – заходи задля запобігання та мінімізації домашнього насильства, розбудова системи сервісів та притулків для постраждалих осіб, проведення інформаційно-просвітницької роботи з питань неприпустимості насильницької моделі стосунків, невідворотність покарання за насильство та надання максимальної підтримки й допомоги постраждалим особам, забезпечення особливої опіки та захисту для людей похилого віку, дітей і недієздатних осіб.

«Створення спеціалізованих служб надання допомоги та захисту постраждалим – першочергове завдання, яке має бути пріоритетом на всіх рівнях державної влади, і особливо – на місцевому. За нормами на 10 тисяч населення має бути одне місце у притулку, але маємо сумну статистику: в Україні лише дев’ять шелтерів і 16 кризових кімнат, – наголосила Олена Зеленська. – Цей указ закріпить тему протидії насильству як пріоритет політики України та має стати гарантією послідовного втілення комплексних заходів на місцях. До цього процесу мають бути залучені всі гілки влади».

Ростислав Дзундза голова правління Бюро соціальних та політичних розробок, координатор РГ «Юстиція, свобода, права людини» Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС  у своєму виступі  наголосив  «Пандемія COVID-19 змінює спосіб нашого життя - в той час, як ситуація зближує багато сімей, інших вона, навпаки, роз’єднує. У сукупності, під тиском зростання безробіття та фінансових проблем, самоізоляції та відсутності соціальної взаємодії рівень домашнього насильства зростає тривожними темпами. Нова реальність всесвітньої пандемії і необхідність усамітнення в закритому просторі через COVID19 призвели до значного зростання випадків погроз, переслідувань і насилля стосовно людей у вразливому становищі, зокрема ЛГБТІК-людей тому  хочемо висловити занепокаоєння, тим фактом, що в дебатах в Україні іноді йде атака на цінності інклюзії та толерантності». 25 тисяч людей поставили свої підписи під петицією до Президента публічно закликала українську владу вжити заходів для ратифікації та створення суспільства, вільного від гендерно-обумовленого насильства. Сьогодні саме час повернутися до питання ратифікації Стамбульської конвенції. Вона допоможе боротись не лише з агресією щодо жінок, але й щодо чоловіків й найголовніше – щодо дітей. Бо дитина, яка росте в сім’ї, де щодня бачить чи відчуває насильство, отримує колосальну психологічну травму й це назавжди ламає її життя.

Громадянське суспільство закликає  Україну повністю імплементувати  Національну стратегію з прав людини та відповідний план дій і вжити інших необхідних кроків для забезпечення втілення всесторонніх анти-дискримінаційних заходів.  За 4 роки реалізації Національної стратегії у сфері прав людини спостерігається незначний прогрес – згідно оцінці громадських моніторів рівень її виконання становить всього 28%. Рівень виконання Плану дій – 1/3 від запланованого, ( З завдань, що найменш виконані 0% – протидія та попередження дискримінації)  в той час як Міністерство юстиції звітує про імплементацію понад половини передбачених Планом дій заходів. Права людини повинні стати кроссекторальною засадою, якою керуються органи влади у своїй діяльності.

Піднімалось питання постійної координації Міністерством соціальної політики діяльності суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству  зокрема оновлення складу Міжвідомчої ради з питань сім’ї, ґендерної рівності, демографічного розвитку та протидії торгівлі людьми, що є постійно діючим консультативно-дорадчим органом, утвореним при Кабінеті Міністрів України.

Гарантування постраждалим особам безпеки та основоположних прав і свобод людини і громадянина, зокрема права на життя, свободу та особисту недоторканість, на повагу до приватного та сімейного життя. Повагу до честі та гідності, уважне та гуманне ставлення з боку суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству; повинні здійснюються без дискримінації за будь-якою ознакоюі це має буте виразно підкреслено в Указі Президента.  Звичаї, релігійні переконання, віросповідання, традиції не можуть розглядатися як виправдання будь-яких форм домашнього насильства, передбачених цим Законом, або бути підставою для звільнення кривдника від відповідальності. «Норми профільного закону й підзаконних актів мають запрацювати як єдиний і злагоджений механізм на всіх рівнях – центральному, регіональному та місцевому. Лише тоді ми зможемо досягти суттєвого зменшення випадків насильства та забезпечити надання якісної допомоги постраждалим, а також адекватну реакцію на поведінку кривдників», – зауважив керівник Офісу Президента.

 На прохання Андрія Єрмака учасники робочої зустрічі протягом двох днів підготують пропозиції до проекту указу Президента України з урахуванням висловлених зауважень та рекомендацій.  У зустрічі взяли участь представники українських та міжнародних організацій, які опікуються питанням запобігання та протидії домашньому насильству: Фонду народонаселення ООН, «Ла Страда – Україна», Української Гельсінської спілки з прав людини, Української фундації громадського здоров’я, Центру «Жіночі перспективи», ГО «Країна гідних людей», СУВІАТО, Бюро соціальних та політичних розробок та інші

 

Європейський союз, прямуємо разом Unicef Black sea trust for regional cooperation Civil Society Forum КМДА фонд відродження Карітас України